2023
dokončení stavby
900
metrů nových kolejí
619
metrů dlouhý tunel
40 000
cestujících denně

Nová tramvajová trať do kampusu

Pohodlnější, rychlejší a bezpečnější cestování do bohunického kampusu zajistí nová tramvajová trať. V provozu bude podle plánů už od podzimu 2022 a umožní přepravu až 40 000 osob každý den!

Za prací, studiem nebo lékařskou péčí míří do Bohunic denně desítky tisíc lidí, proto jsou silnice i linky MHD v této oblasti přetížené. Tuto situaci pomůže vyřešit nová tramvajová trať, která povede z velké části pod zemí.

Proč je tramvaj do kampusu dobrý nápad?

Už žádné přestupy! Nová tramvajová trať zajistí přímé spojení s centrem Brna a hlavním nádražím. To ocení nejen obyvatelé Brna, ale i přespolní.

Doprava do kampusu tramvají bude plynulejší,rychlejší a zcela nezávislá na aktuální dopravní situaci.

Provoz tramvají je ekologičtější než provoz autobusů.

Má nová trať ještě další výhody?

Tramvajová trať z Osové ke kampusu povede z velké části tunelem. Obyvatelé okolních domů se tak nemusejí obávat zvýšeného hluku.

Dosavadní linky do Starého Lískovce a Bohunic už nebudou tolik přeplněné. Obyvatelům těchto částí Brna se bude cestovat pohodlněji.

Vznikne nový terminál pro regionální autobusové linky. Ty nově nebudou zajíždět až do ucpaného centra. Cestující z nich pohodlně přestoupí na tramvaj, která je do města dopraví rychleji a bezpečněji.

Kolik bude prodloužení tramvaje až do kampusu stát?

Celková cena stavby je 1,497 miliardy Kč.

Většinu částky pokrývá dotace z Evropské unie. Z Operačního programu Doprava bude na stavbu čerpáno celkem 1,158 miliardy Kč.

Aktuality na speciálním webu

Projekt prodloužení tramvajové tratě do kampusu má svoje samostatné webové stránky. Ty nejaktuálnější informace najdete právě tam.

salinounakampus.dpmb.cz

Důležité milníky projektu
2010
vytvoření prvotního projektu
2017
Brno získalo všechny pozemky
2019
položení základního kamene
2022
11. 12. 2022 zahájení provozu

Anketa

Garanti projektu

Ing. Petr Kratochvíl
člen RMB
Ing. Karel Kalivoda
projektový manažer
02/2022