zpět k projektu
19/01/2022
Posouzením projektu na vybudování sociálně-zdravotního komplexu na Červeném kopci se budou zabývat zastupitelé

Jeden ze strategických projektů města má za cíl vybudovat sociálně-zdravotní komplex na Červeném kopci, který se bude specializovat na následnou péči o dlouhodobě nemocné. Brněnští radní dnes doporučili zastupitelům schválit posouzení tohoto projektu a jeho zařazení do rozpočtu města. Za 735,7 milionu korun by mělo vzniknout 150 lůžek. Nový komplex na Červeném kopci by kromě péče o dlouhodobě nemocné pacienty poskytoval dostatek soukromí, individuální přístup, kontakt s blízkými a také by došlo k navýšení počtu lůžek, která budou moci tito lidé v Brně využívat.

Projekt sociálně-zdravotního komplexu vychází z myšlenky tzv. ošetřovatelských domů. Tento typ zařízení, které poskytuje dlouhodobou zdravotně-sociální lůžkovou péči nejen v rámci města citelně chybí. Zejména v brněnských léčebnách dlouhodobě nemocných je už dlouho sledován velký přetlak polymorbidních pacientů ve stabilizovaném stavu. Pacienti jsou přesouváni do vzdálených LDN mimo město, což je pro rodinu i pacienta nekomfortní.  Sociálně-zdravotní komplex na Červeném kopci by měl zajistit dostupnost a odpovídající úroveň poskytované služby tak, aby byla profesionální, kvalitní a bezpečná.

Momentálně je v plném proudu projektová příprava, která by podle předpokladů mohla být dokončena do července letošního roku. Komplex je situován do tří samostatných pavilonů, které budou propojeny jednopodlažní vstupní halou. Důležitá byla také udržitelnost a ekologie budov, projekt počítá se zelenou střechou pro jednotlivé pavilony. Ta pomůže významně ochlazovat okolí v horkých dnech a v zimě naopak poskytne nutnou izolaci. Srážková voda se bude kumulovat v retenčních nádržích a využije se například k zavlažování. Součástí je i fotovoltaika a dobíjecí stanice pro elektromobily. V pavilonech bude zázemí pro pacienty, ordinace lékařů, pracovny zdravotních sester, rehabilitační místnosti, kaple nebo třeba rehabilitační místnost a prostory stacionární péče. Vybudováním tohoto zařízení pomůžeme zejména lidem, kteří trpí pokročilejšími stadii Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby. Ty totiž není dost dobře možné zvládnout v domácím prostředí.

Projekt počítá i s vybudováním 51 parkovacích míst. V tuto chvíli je dle posouzení projektu výše předpokládaných nákladů 735,7 milionu korun. Přibližně 85 % z nich by měla pokrýt dotace. Město by vybudování komplexu vyšlo podle očekávání na 159,6 milionu korun. Dalším krokem je schválení posouzení projektu zastupitelstvem. V současnosti je vypracován stupeň projektové dokumentace pro územní rozhodnutí a pracuje se na stupni pro stavební povolení.

celá tisková zpráva