1770
vznik káznice
8 000
m2 plochy

Kreativní centrum Káznice

Brněnská kultura byla a je plná osobností. Z moravské metropole pocházejí stovky uznávaných umělců. Právě pro všechny kreativní duše vznikne v prostorách bývalé káznice na Cejlu nové centrum.

Přestavěné prostory někdejší káznice nabídnou brněnským umělcům i veřejnosti mnohé. Už dnes je sem možné zavítat na výstavy nebo divadelní představení. Po revitalizaci objektu se možnosti pro práci a setkávání kreativců ještě rozšíří.

K dispozici zde bude divadelní sál, ateliéry, zkušebnymnoho dalších prostor. Zdejší umělci a tvůrci tak získají nové multifunkční zázemí.

Součástí prostor bude i expozice, která připomene neblahou historii káznice.

Kdy se kreativci nového centra dočkají? 

Přesné termíny pro revitalizaci káznice zatím nejsou známy, projekt je v roce 2022 ve fázi územního řízení.

Má městské kreativní centrum ještě další využití?

Káznice se snaží jako kulturní centrum fungovat i před revitalizací.

Káznice žije!
V prostorách káznice se konají společenské akce, výstavy, divadelní představení. Také ji často využívají filmaři. Svůj nový účel se tak objekt snaží plnit nezávisle na plánovaných úpravách.

Káznice Live!
V době pandemie covid-19, kdy bylo omezeno setkávání lidí, se z prostor káznice vysílalo několik desítek koncertů.

Kolik bude přeměna káznice na kulturní centrum stát?

Předpokládané náklady na revitalizaci káznice jsou 500 milionů Kč. Přibližně polovina půjde z rozpočtu města. Druhou polovinu by měla pokrýt dotace z evropských fondů.

Co všechno nové kreativní centrum nabídne?

Chátrající objekt na Cejlu najde nové využití. Jeho prostory budou adaptovány pro kreativní vyžití všeho druhu. Útočiště zde najdou divadelníci, výtvarníci, hudebníci, designéři a další kumštýři. Pro veřejnost bude určena kavárna, knihovna, ateliéry a dílny.

Součástí centra bude i tzv. místo paměti. Ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Moravským zemským muzeem zde vznikne muzeum. Expozice bude věnovaná historii místa i obětem totalitních režimů, jež v prostorách káznice přišly o život.

Anketa

Garanti projektu

Bc. Tomáš Koláčný
2. náměstek primátorky města Brna
Ing. Sarah Szökeová
projektová manažerka
02/2022